Dilema příjemce a darujícího

Diskuze » Přání, komentáře a otázky

(smazaný uživatel) (autor tématu) 134 před 6 roky

Dobré ráno, (toto je spíš filosofické/sociální téma pokud se vám to nebude líbit neříkejte že jsem vás nevaroval) Nedávno jsem inzeroval dražší věc, s tím že jsem si řekl ze že vyřadím podezřelé a nebudu na ně reagovat. Doteď jsem reagoval na všechny byť třeba zprávou že smůla, jen proto aby věděli že se něco děje. Vyřadil jsem podezřelé: - Co nic nikdy nedali ani nezískali. - Ti co jen berou ale nenabízí. Existují tu tací kteří mají seznamy obdrženého. - Ti co posílají neuvěřitelné historky. - Ti co reagovali do minuty (ano tací také jsou) - Neumi napsat větu a píšou takové ty výkřiky jako "chci", nebo "volné", - Nové profily vzniklé během života inzerátu. - Ti co mi napsali na můj email přímo je velice zajimavé že podle slohu se někteří lidé opakují. Z řádově desítek zájemců jsem vybral 2. Možná jsou pravidla moc přísná ale říkám si že jako příjemce věci bych neměl brát věci jen proto že jsou zdarma. On tomu "gamble" člověk snadno podlehne. Jako dárce mám přání (dalo by se říct že je to moje cena) aby věc sloužila a byla tím efektivně recyklována. Ovšem mám problem s tím jak se postavit k tomu že někteří zde evidentně věci prodávají či z nich těží kovy. Na jednu stranu super, zbavím se věci, ale na druhou vidím to že si někdo na mne vydělal. Což je ale v rozporu s tím že já sám přece věc vyřadil. Jako (filosofické) příčinu tohoto problému vidím to, že to tu funguje na "odpustkovém" systému. My darujeme proto že chceme pomoci, pomáháme proto že sami občas pomoc uvítáme a velice nám vadí jen myšlenka na to že někdo založil svoji existenci na tom že pomáhat nebude takže mezi občasnými dary bude vždy v plusu. My si tedy darem kupujeme/přiživujeme dobrý pocit toho že nám možná někdo také pomůže, protože pokud jsme aktivní součástí darovací komunity tak jí tím přiživujeme. A teď jak toho ven aby všechno i nadále fungovalo ? aby se zachovala ta až dojemná křehkost té ezo-hipízácko-punkového nezjištnosti ? Je vůbec cesta zpět když to jeden takhle rozpitvá ?

Karel Gott 8 před 6 roky

Osobně se k darování stavím tak, že nereaguji na reakce typu: "beru", "mám zájem", "chci to", "pošlete prosím..." a podobné. Občas se setkám s ukřivděnou/pobouřenou reakcí, že jsem nevybral prvního v pořadí, ale to už patří k věci a nemám s tím problém. Když se dohodnu se zájemcem (zpravidla pošta, díky mému bydlišti), tak věc pošlu a dál se nezajímám, co s ní příjemce provede. I kdyby jí prodal, tak se tím nezabývám. Já za ní nic nechtěl, takže jsem spokojený, že za ní nic nemám. On mi dostatečně zdůvodnil, proč jí chce, a pokud ve zdůvodnění třeba lhal, je to jeho kaňka...

Z pozice příjemce vždy napíšu, proč věc chci. Když plánuji, že věc dále daruji (např. po opravě, zprovoznění, seřízení apod.) tak to rovnou napíšu. Neměl jsem doposud žádný problém, snad jen s výjimkou jediné reakce na můj Nickname, ale to je vlastně také v pořádku, každý se na svět díváme svou vlastní optikou a co jednoho těší, druhého zlobí…
Obecně jsem přesvědčený, že slušnost a vstřícnost je nejlepší způsob jak s druhými vyjít (nejen zde). A to i přesto, že je dost těch, kteří tyto způsoby chování považují za handicap, slabost, nedostatek které je možno ba dokonce nutno využít.
Hezký den…

Tomáš 421 před 6 roky

Tož - taky mi poněkud vadí ty profily "0-0-0", které reagují, ale pokud nenabízím něco, co je výrazně obchodovatelné, daruji, pokud alespoň napíše slušně. Taktéž mi přišly emaily kdesi z Tramtárie, jestli je věc k mání a dalo by se vyřešit předání. Tak jsem se slušně zeptal jakým způsobem a kdy - a bylo z toho ticho.
Jinak jsem rád, že se tu i při předávání mohu setkat se stejně "handicapovanými", čili slušností a zdvořilostí říznutými, lidmi.

Josef Lišák Turek 70 před 6 roky

Také sem přidám svou trošku do mlýnku. Dnes jsem se prohraboval krabicemi, které mám zbytečně pod stolem a zabírají mi místo. Vybral jsem to nejtěžší, co jsem našel, tedy hromadu pevných disků. S nějakým zkoušením funkčnosti jsem se neobtěžoval, jen jsem je nafotil a popsal.
Dvě minuty po vystavení poslední nabídky mne kontaktoval nějaký nenasyta, který má 0 darovaných věcí, ale už si pro nějakých 30 věcí přijel. Ani by mne tak nevytočil jeho profil, na kterém má fotku nějakého "slušňáka" v obleku a kravatě, ale způsob komunikace, kdy do mailu napsal pouze: "Dobrý den, mám zájem. Děkuji Marcel 603XXXXXX ". Je mi líto, jsem ochoten skousnout to, že někdo má více přijatých, než darovaných věcí. To se stane. Ale nejen že si pravděpodobně nepřečetl ani písmenko z toho, co mám v profilu (jinak by mne takto nekontaktoval), ale přijde mi, že si snad ze mne ještě dělá legraci.

Maqi89 135 před 6 roky

Osobně nelámu hůl nad profily "0-0-0", každý jsme přece nějak začínal, ačkoliv je to jisté riziko a tak přednostně daruji již ověřeným uživatelům. Pan Marcel mi také napsal o více věcí krátce po jejich vystavení. Na můj dotaz, kdy je ochoten přijet odepsal, že již nemá zájem. Zřejmě jde zase o jednoho, co dřív kliká, než myslí, ale takových je tu bohužel víc. Stejně jako těch, kteří nečtou profily, a pak se diví, když není vše podle jejich představ (automatická rezervace na první kliknutí, nevědomost místa předání, neochota přijet, rozhořčení, že neodepisuju atd.).

Michaela 103 před 6 roky

Také přidám svoji zkušenost s panem Marcelem. Napsal mi tutéž krátkou větu, kterou zmiňuje Josef. Nedalo mi to a odkázala jsem ho na můj profil, kde mám na toto téma, o těchto nevhodných prvních větách, přímo zmínku, a navíc jsem viděla, že je to člověk, který jen bere a nic nedává. A viděli byste co následovalo - dotčené psaní co jsem já to za člověka, že z toho dělám řeckou tragédii a že nějaké popisování mu připadá trapné. A neopomněl k podpisu připsat titul.Takže napsat slušnou rozvitou větu mu připadá trapné, ale napsat nevhodnou holou větu, která navíc i odporuje pravidlům, tak to mu připadá normální. Co dodat, že? Klasický případ toho, že titul nezaručuje vůbec nic.

(smazaný uživatel) (autor tématu) 134 před 6 roky

Ja myslim ze tema se krasne rozvinulo. U pripadu p. Marcela mozna jde jen o to ze nekdo ma vyrobeny "sledovac" a "odpovidac" na inzeraty na titulni strance.