Starší aktuality

VšezaOdvoz slaví 10 let

2.10.2020 0:00

Je to tak! Již je to 10 let od léta roku 2010, kdy světlo světa spatřila prapůvodní první verze VšezaOdvoz. Jak nápad vůbec vznikl, co se od té doby událo a jak to celé netradičně oslavíme?

Historické okénko

Celé to začalo jedním pohledem do popelnice, kam někdy v roce 2008 zakladatel Petr, tehdy ještě v domě rodičů na jejich přání vyhazoval vybledlé, ale plně funkční polostrované podsedáky na venkovní posezení. V té chvíli mu hlavou problikla myšlenka – „taková škoda, vždyť by ještě někomu úplně v pohodě posloužily". Leč v té době ještě žádné centrální místo pro darování nepotřebných věcí na českém internetu neexistovalo. A tak se ho Petr rozhold vytvořit. No, asi dva roky to trvalo než přešlo od slov k činům :) , ale někdy v červenci 2010 Petr svépomocí vytvořil první verzi webu na doméně vsezaodvoz.cz

Zkraje stránka vypadala nějak takhle:

Co se za těch 10 let událo?

Web se samozřejmě vyvíjel a v roce 2013 prošel prvním redesignem, který měl na starost ex-kolega David a následně i přechodem na responsivní design vstřícný k mobilům taktéž z Davidovy dílny. Zároveň se přidávaly spousty funkcí jako je hodnocení a bodování uživatelů, diskuze, zprávy v konverzacích a neposlední řadě i spuštění skupin pro ještě lokálnější darování. To už se tým proměnil a zapojil se do něj Martin, Jeník a Jirka, kteří průběžně chystají další vylepšení.

A jaké zajímavé věci se za tu dobu darovaly a kolik jich bylo?

No co se perliček týče, tak jsme v inzerátech potkali několik aut, pian a dokonce i celých chat. Dále taky fůry uhlí, betonové skruže, bezpočet skříní, rostlin i zvířátek ale i spousty drobností.

Když mrkneme na čísla, evidujeme za posledních 8 let (starší data už jsou ta tam) neuvěřitelných 184 090 nabídnutých věcí a přes 81 tisíc z nich našlo nového majitele (ne každý svůj inzerát po předání smazal). Pokud mezi všemi těžkými skříněmi i drobnostmi vezmeme průměrnou váhu darované věci třeba 3kg, tak to máme víc jak 243 tun odpadu, které neskončily na skládce či spalovně. To je mimochodem přibližná váha největšího dopravního letadla Airbus A380!

Jak to oslavíme? Dárkem!

Je to věru zvláštní rok, který nás všechny nevídaně zasáhl. Proto než uspořádat nějakou bujarou párty, rozhodli jsme se udělat něco, co ještě o kus víc pomůže lidem i planetě, tedy o co se VšezaOdvoz snaží po celých těch 10 let. Proto na výročí 10 let, věnujeme z našich omezených reklamních příjmů za každý rok jednu tisícovku dobročinné organizaci. Celkem tedy rozdělíme 10.000 Kč. A komu je dáme? To už záleží na vás :) Aby, to bylo jednodušší, vybrali jsme několik organizací, které nám dávají smysl. Jak mezi ně peníze rozdělíme? Podle uživatelů, kteří hlasovali v dotazníku mezi 2.-9.10.2020, jehož výsledky co nevidět zveřejníme, konkrétně která organizace získala jakou poměrnou část z darované částky a tu jim obratem převedeme.

Věříme, že i vám dává smysl v této době udělat něco pro své okolí a tak bychom chtěli na závěr poprosit o dobrý skutek i vás. Zkuste, prosím, dnes udělat úplně malou nezištnou laskavost komukoliv ve svém okolí, ať už známému či neznámému. Budeme moc rádi, když se pak pro inspiraci ostatním o svou laskavost podělíte v diskuzi.

Moc děkujeme za dlouhodoletou přízeň a na dalších 10 „cink cink"!

Váš tým VšezaOdvoz: Jeník, Jirka, Martin a Petr